Těsnění vodovodních šroubení

Nejjednodušší těsnění vodovodních šroubení je použití gumového, fíbrového nebo klingeritového těsnění, ale ne vždy se dá tato varianta použít.

Konopí
Tradiční způsob těsnění šroubení. Před použitím je potřeba závit zdrsnit, pomocí plátku pilky na kov aby se konopí lépe chytlo na závity. Naneseme po směru hodinových ručiček správné množství a jemným drátěným kartáčem učesáním dotáhneme do závitů. Poté konopí napustíme lněnou fermeží nebo speciální pastou, to má za úkol zlepšit těsnící schopnosti a do budoucna snadnější povolení spoje.

Teflonová páska
Jednodušší způsob těsnění šroubení. Před montáží například rohového ventilu zkusíme zašroubovat ventil nanečisto a spočítáme si počet otočení aby nám ventil nezůstal ve špatné poloze. U teflonové pásky se nedoporučuje otoční zpět, mohla by vzniknout netěsnost spoje. Navíjíme od konce po směru hodinových ručiček, cca 10-20 otočení podle velikosti závitu.

Teflonová niť
Další možnost těsnění šroubení a to až do rozměru 4″. Jako u konopí je potřeba závit zdrsnit, aby nit nesklouzávala a nanášet od konce závitu po směru hodinových ručiček kdy dvě třetiny otočení jde do závitu a třetina přes závity. Spotřeba teflonové nitě je na rozdíl od teflonové pásky nižší, cca 12 otočení na 1″ a je zde možnost mírného pootočení zpět aniž by došlo k netěsnosti spoje.

Tekuté těsnění
Výhodou tekutého těsnění je nízká spotřeba, gelová konzistence, dlouhá životnost balení, jednoduchá aplikace. Nanáší se do závitu na první jednu čtvrtinu vnějšího šroubení a na první závit vnitřního šroubení. Poté stačí už jen spoje sešroubovat, nevadí ani otočení zpět. Spoj do velikosti 5/4″ je funkčně utěsněn za 2-3 hodiny, odolává teplotám od -50 do 150°C a plynným palivům.